seznam autorů: A B C Č D E F G H CH I J K L M N O P R S Š T U V W Z
Tankred Dorst

Tankred Dorst

   Ve Větrných mlýnech publikoval...Tankred Dorst (1925) pochází z malé obce v Durynsku, která po roce 1945 připadla do východní zóny. Jako sedmnáctiletý narukoval na západní frontu, byl zajat a podle vlastních slov doba strávená v zajateckých táborech v Anglii, v USA a v Belgii podstatně přispěla k utváření jeho osobnosti.
Po propuštění ze zajetí a po nějaké době tápání složil v pětadvaceti letech dodatečnou maturitu a po dvou letech vysokoškolského studia v Bemberku přešel do Mnichova, který se mu stal celoživotním domovem. Tam přišel prvně do styku s divadlem. Své první dramatické texty psal psal pro loutkové divadlo v kroužku přátel. Bez závěrečných zkoušek ukončil studium germanistiky, dějin umění a divadelní vědy a rozhodnul se pro svobodné povolání spisovatele.
Úspěch se dostavil teprve jednoaktovkou, napsanou na motiv čínské stínové hry "Grosse Schmährede an der Stadtmauer", kterou v roce 1967 uvedlo pod názvem "Velké lhaní před hradbami" v překladu Františka Fabiana a v režii Vladimíra Tomeše plzeňské rozhlasové studio jako první Dorstův text, který se u nás objevil.
V roce 1968 sklidil Dorst mezinárodní úspěch politickým, revuálně laděným textem, v němž zpracoval události kolem Mnichovské republiky rad v roce 1919. Hra nesla název "Toller" po německém expresionistickém dramatikovi, který stál tehdejším událostem v čele. Několika hrami a televizními scénáři zachytil Dorst německou současnost válečných a poválečných let. Ve hře "Eiszeit" (Ledová doba), inspirované nepřímo posledním obdobím života norského spisovatele Knuta Hamsuna, se dotkl problematiky kolaborace umělce s režimem. V roce 1981 byl prvně hrán "Merlin", obešel mnoho světových jevišť, až konečně v roce 1988 byl uveden v Praze v tehdejším Realistickém divadle na Smíchově.
Dorstova tvůrčí dílna překypuje náměty, z nichž k definitivnímu jevištnímu tvaru dovedl po Merlinovi, se svou spolupracovnicí Urschulou Ehlerovou, nejméně 10 dalších her.
Za neustávající tvůrčí činnost byla T. Dorstovi udělena celá řada významných poct (literární cena G. Büchnera a další).


Ve Větrných mlýnech publikoval:

MERLIN ANEB PUSTÁ ZEM /1998/
(divadelní hra, "dramatické texty" sv. 4)